Ett 40 tal invånare och besökare var med när konstverket Köttet av en kvinnlig gud avtäcktes. Verket är skapat av keramikern Sara Söderberg tillsammans med boende i Norra Djurgårdsstaden.
Tegelskulpturerna som skapats på plats vid Husarviken är en mötesplats, en eldstad och ett konstverk. Under invigningen får de användas till just det. Grillen är startad, gästerna slår sig ner på skulpturerna och några nyfikna kollar om just deras tegelstenar kom med i konstverket. Tidigare i vår fick allmänheten vara med och skapa egna byggstenar till verket under en workshop som hölls av Mossutställningar och konstnären och keramikern Sara Söderberg.
– Det känns kul! Det är roligt att se så mycket människor här. Det är ju en mötesplats, säger Sara.
–Det har varit väldigt mycket jobb, mycket mer än vad jag trodde. Det har varit fysiskt att bygga med ett så tungt material. Varje sten väger tre till fyra kilo och jag har lyft många stenar! Vid andra tillfällen kanske man ber någon att bygga upp eller att det byggs någon annanstans, men nu har allt byggts här på plats, fortsätter hon.
Uppdraget är temporärt och Saras tanke är att verket ska kunna leva vidare även om behovet förändras. Skulpturerna är därför byggda med tegel och sammansatta med kalkbruk eftersom det då är enklare att plocka isär än om det var murat med cementbruk.
Shamsun Nahar har satt sig ner på ett av verken. Hon bor sen fem år tillbaka i Norra Djurgårdsstaden tillsammans med Calle Leijonmarck. De har sett hur Sara har byggt upp grillplatsen från sin balkong och ville därför komma till invigningen.
– Det är viktigt för grannskapet att samlas och lära känna varandra. Det är bra att man kan träffas på det här sättet, säger Shamsun.
Konstverket är en allmän mötesplats som står intill Husarviken. Det är fritt för alla att använda eldstaden och möblemanget som tillhör. Så samla några grannar, ta med grillkol och njut av en kväll med god mat och utsikt över vattnet – precis utanför din dörr.
Text och foto: Caroline Bondhus Lindgren